Cesty

Čo vidieť v NYC keď máš málo času a ešte menej peňazí

Toto nebude travel príspevok kde sa dozviete ako využiť svoj čas v New York City do poslednej sekundy. Nenájdete ani dôkladný prieskum najlacnejších možností ubytovania a stravy. 

Vlastne to asi bude informatívne najhorší cestovateľský článok, aký ste kedy čítali. 

No veľmi dúfam, že vaša východzia situácia bude o čosi priaznivejšia ako tá naša. My sme totiž náš let do USA zmeškali a preto z krásnych štyroch dní výletu boli len necelé tri. ( Celý príbeh si prečítate TU.)

Okrem toho sme bývali v New Jersey s priateľmi, s ktorými sme tiež chceli tráviť čas, takže sme sa na Manhattan vždy dotrepali najskôr o 12 na obed. 

 

 

A najbližšiu hodinu sme vďaka dvom členom z nášho tria riešili len to, kde a čo budeme jesť a namiesto objavovania veľkomesta sme namierili do najbližšieho Chick-fil-A. (Tento výber vám môže prezradiť že ani jeden z tých dvoch ľudí som nebola ja a že ma zvyšok skupiny vlastne utláčal.)

Takže náš výlet trval napokon len dve popoludnia.

Ale aj tak sme videli miesta, ktoré nám vzali dych, veď je to predsa New York! A navyše, boli zadarmo. Tu sú.

 

 

 • Ikonická architektúra 

Veľkolepá Empire State Building, pompézna Chrysler building, elegantná Flatiron, historická budova Grand Central Terminal. To všetko treba vidieť, vraveli sme si, keď sme sa ich snažili obehnúť. Lebo vtedy sa človek (ja) cíti tak, že je v New Yorku. Lebo to, čo bolo doteraz len vo filmoch, je priamo pred nami. Lebo sa konečne človek (ja) naučí čo je čo a zapamätá si, čo ako vyzerá. 

 

 

 

 • Ground Zero 

Je pamätník mrakodrapov, ktoré sa tam kedysi týčili a ľudí, čo v nich zahynuli. Stáť pri dvoch dierach po dvojičkách a čítať si vyryté mená obetí útoku 11.9.2001 bol silný zážitok. Lebo aj keď máme väčšinu mladosti nesmrteľný pocit, toto miesto prinúti zamyslieť sa, čo by s nami bolo, ak by sme sa zrazu pominuli.

 

 • Brooklyn Bridge

Spája Manhattan s Brooklynom, je postavený ponad East River, bol dokončený v roku 1883 a je krásny. Stál za to aby sme sa cez neho prešli v horúčave, s davom ľudí a mojou sestrou ktorá sa znechutene ťahala 15 metrov za nami sŕkajúc kolu v gigantickom pohári z rýchleho občerstvenia. Kebyže si mám vybrať nejakú cyklistickú trasu ktorou by som mohla každé ráno chodiť do práce, vyberiem si Brooklyn bridge. A tie výhľady!

 

 

 • Ferry na Staten Island /Socha Slobody/

Trajekt na Staten Island ktorý ponúka štedrý výhľad na Statue of Liberty je jeden z najlepších spôsobov ako si tento ikonický pohľad vychutnať. Nebojte sa, ide hneď nazad (ak náhodou máte len pár hodín a nemôžete si dovoliť nedobrovoľne tráviť čas na ostrove) a najkrajšie na tom je, že to máte tiež zadarmíko!  Kebyže si mám vybrať najcoolovejší spôsob prepravy do práce, vyberiem si tento trajekt. A potom ten bicykel. Alebo kombinácia? Hmmm.

 

 

 • Times Square

Človek (ja) sa nikdy necíti tak obklopený slávou a materializmom, ktorý sa ho netýka ako keď sedí na Times Square a všetko okolo neho bliká v rytme  hesiel “Kúp si!” a “Staň sa niekým!” Po zotmení je to ešte väčší zážitok a naozaj, ako by sme sa na chvíľu nachádzali na úplne inej planéte. Dlhodobo žiť tvárou v tvár tomuto bilboardovému námestiu by som nechcela, ale na malú chvíľu, kým si oddýchnu unavené chodidlá, to bolo famózne. Ak by som však mala životné hodnoty orientované viac na materiálny svet, asi ťažko by som to rozdýchavala. Lebo v tej chvíli si uvedomíš, čo všetko nevlastníš, že si vlastne neúspešný a že ani moc dobre nevyzeráš. (Z uhla pohľadu Times Square.) Sláva večným hodnotám v Pánu Bohu!

 

 

 

 • Central Park

Oáza v mestskej džungli.To, že sme nemali celý deň na objavovanie parku či ležanie v tráve a čítanie ma mrzí asi najviac. Ale možno sa tam raz vrátim. Možno s kočíkom. Lebo mám dojem že to je to najzaujímavejšie miesto na kočíkovanie. Celou cestou M ukazoval: “Aha, tu sa natočilo toto a tu toto!” a ja som len žasla nad genialitou človeka, čo tento park vymyslel a uviedol do reality. Zaviedla by som to ako podmienku pre architektúru každého mesta. Všade musí byť veľký pekný park, najlepšie uprostred všetkého! 

(Keby sa udeľovali medaily za snívanie, mala by som zlatú.) 

 

 

 • Vyhliadka

Vraj človek nachádzajúci sa v NY musí ísť aspoň na jednu vyhliadku a môj muž vybral One World Trade Center, najvyššiu budovu západnej hemisféry. Po príchode vás čaká ozaj veľkolepé krátke premietanie, ale viac neprezradím. Plusom je, že vidíte naozaj spektakulárny výhľad všade navôkol lebo budova je fakt vysoká. Mínusom zas, že je ďaleko od Central Parku takže ikonický obdlžníkový tvar parku zhora odtiaľ neuvidíte. (Toto ale nespadá do kategórie zadarmo :))

 

 

 • Náhodné mini parky

Jedna z vecí, ktorú mi o Manhatane nikto nepovedal a veľmi príjemne ma prekvapila je, že všade sú malé parčíky, oddychové zóny kde sú štýlové stoly a stoličky, často aj fontánky na ovlaženie boľavých nôh (vlastne to len môj muž ich takto poňal) a pár stromov vytvárajúcich žiadaný tieň. Kúpili sme si ľadovú kávu z Dunkin Donuts, sadli si do najbližšieho parčíku a nič viac nám nebolo treba. Bravo Manhattan, ty teda vieš nielen vyzerať dobre a štýlovo, ale si aj priateľský k ľuďom, teda aj k turistom, ktorí sú švorc.

New York, máme ťa radi. Hádam sa ešte uvidíme!

 

 

Nestihli sme: (budúca NY návšteva?)

 • Greenvich Village a East Village: štvrte s cool obchodíkmi a kaviarňami a atmosférou
 • Múzeá: Museum of Modern Art a Museum of Natural history
 • Brooklyn 
 • Naozaj si poleňošiť v Central Parku

 

A čo vy? Boli ste už v NYC? Ak áno, čo by sme mali pridať k plánu do budúcnosti? Ak nie, čo by ste videli najradšej?

 

Photocredit: Michal Pončák

Zdieľať :
Veľký balkánsky roadtrip 1/3
8. februára 2018
Veľký balkánsky roadtrip 2/3
27. februára 2018
2 komentáre
 • Ahoj,
  Napriklad taky Roosevelt Island Tramway. Dopravi ta to za par minutiek z manhattanu na R. Island a opačne. Ale!!! Ide vlastne o taku kabinovu lanovku. “Po našomu” -mhdečka. Ide o ten pekny, najma nocny vyhlad, ktory je v NY vzdy pekny. Bezodkladne 8Av na Brooklyne. Toto nema s filmovou Amerikou nič spolocne. Je to činsko vietnamske mravenisko. Žiju si tam svoje. A hneď o par ulic nižšie – židovské deti behajúce po chodníkoch. Coney Island, nie som si uplne ista ci este funguje, ale ja som mala tu moznost povozit sa na (cca) 80 rocnom kolotoci z dreva. A už posledná taka čerešnička- raz sme nevedeli kam ideme a došli sme do Corona Parku, kde sa nachádza dejisko US Open.
  Pekný zvyšok dňa

Pridajte komentár