Blog

Muž je hlava rodiny (a ja nemôžem nesúhlasiť)

 

Odišla som pobúrená.

Taká bola moja reakcia, keď nám na skupinke Maruška povedala, že muž by mal byť hlavou rodiny. Mala som 16 a bola som na vrchole môjho feministického presvedčenia o živote. Keď sa po vybudovaní kariéry niekedy v tridsiatke rozhodnem, že chcem mať deti, možno si niekoho nájdem. Ale určite sa mu nemienim v ničom PODRIADIŤ. Už z toho samotného slovíčka mi bolo zle.

Aj keď sa môj postoj obrátil naruby, vôbec sa môjmu 16 ročnému ja nečudujem. Ani nikomu, kto tento koncept považuje za nehanebné stredoveké popretie ženskej cti. Sme obklopení vzormi, mužmi a príbehmi ktoré presvedčenie “ja som hlava rodiny/hlava štátu/hlava pop music, používajú na deštrukciu. V mojom okolí často znelo “ja som hlava rodiny” …a preto ty nemôžeš robiť toto a toto. “Ja som hlava rodiny” znamenalo inakšie povedané, že žena je menejcenná a nemôže prejavovať svoj názor, túžby či presvedčenia.

 

 

Neustále vidíme mužov vo vedení, ktorí svoju moc zneužívajú a to, že sú hlavou ktoviečoho, neprináša nič dobré. Nečudo, že tento koncept vyvoláva pobúrenie, je to obranná reakcia nás všetkých.

Na druhej strane ani ženy, či už aktuálne alebo v histórii, nereagujú dobre. Niekedy mám pocit, že sa nesnažíme bojovať o rovnaké práva a rovnaký rešpekt, ale o to, aby sme mužov zašliapli ako žaby a tolerovali ich len ako darcov spermií. Mnohé ženy sú hlboko presvedčené o tom, že vedia všetko lepšie ako ich muž a ich silnejšie polovičky sa potom často utiahnu do ústrania, k telke, s pivečkom, alebo zvolia inú, no rovnakú deštruktívnu, formu vzbury.

A deti si z detstva pamätajú multifunkčnú uvrieskanú mamu – generála a otca, ktorý bol prítomný len fyzicky, aj to nie vždy.

Rozumiem. Ženy sú v niektorých prípadoch šikovnejšie. Ale verím, že môžeme byť aj šikovné a zároveň preukazovať rešpekt, úctu a pomoc našim mužom, ktorí sú absolútne nenahraditeľní. A kde si myslia inak, tam to prestáva fungovať.

Aj mne trvalo roky kým som pochopila čo vlastne znamená keď je muž lídrom a niekedy príde situácia, keď sa zdá, že ničomu ešte nerozumiem. No aj keď je moje porozumenie stále nedokonalé, v mnohých príležitostiach už zachránilo moje vzťahy s mužmi navôkol.

Pán Boh je pre mňa psychológ s najrozumnejším pohľadom na svet. Preto považujem túto biblickú pasáž o vzťahoch za kľúčovú:

Buďte si vospolok poddaní v bázni Kristovej: ženy svojim mužom ako Pánovi, lebo muž je hlavou ženy, ako aj Kristus je hlavou cirkvi. …  Ako je teda cirkev poddaná Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom. Mužovia, milujte si ženy, ako aj Kristus miloval cirkev a seba samého vydal za ňu. … Takto sú povinní aj mužovia milovať si ženy ako vlastné telá. Kto si miluje ženu, seba samého miluje… (Ef 5)

 

 

To, že sa snažíme aby bol u nás M hlavou rodiny neznamená, že mám muža, ktorý mi rozkazuje, ani to, že musím plniť jeho potreby ktoré sú údajne dôležitejšie ako moje.

Neznamená to ani že má vyššiu hodnotu.

Neznamená to, že o všetkom musí rozhodnúť on.

Neznamená to, že ja musím ticho čučať a nemôžem vyjadriť môj názor.

Neznamená to, že som menejcenná alebo mám v živote menej dôležité úlohy.

 

 

Naopak, znamená to, že M sa stáva lídrom našej rodiny a teda za všetko preberá plnú zodpovednosť (good for me :D).

Znamená to, že zaujíma aktívny, nie pasívny postoj v živote a teda aj v našich problémoch. Takže je aktívny v riešení konfliktov, v ospravedlnení sa, v odpustení voči mne, v prehĺtaní vlastnej sebeckosti a pýchy.

Znamená to, že ma má milovať až na smrť. Dokonca tak veľmi, ako seba samého.

Znamená to, že ja nemusím byť tvrdá, zahorknutá žena ktorá je na všetko sama, ale že mám manžela, ktorý ma vo všetkom chráni, aby som ja mohla žiť zraniteľne a žensky.

Znamená to, že všetko čo robím a kým som, všetky moje obdarovania a znalosti, všetko je pre neho pomocou, nie potopením úcty k nemu.

Znamená to, že sa k nemu mám správať ako ku kráľovi. Ale z pozície kráľovnej, nie slúžky.

 

 

Verím, že muža ktorý je hlavou rodiny neodzrkadľujú nevyhnutne jeho svaly, jeho plat a jeho multifunkčná žena v domácnosti. Myslím si, že muž ktorý je hlavou rodiny, môže aj variť, aj byť na materskej, aj mať ženu ktorá kompletne rozhoduje o financiách.

Ide o postoj srdca a o náš vzájomný rešpekt. Nie o prázdne reči a tradíciu.

Kiežby sme takto vedeli žiť denne!

 

Chcete čítať viac o vzťahoch? Ďalší článok nájdete TU

 

Zdroj/Inšpirácia: Dave Patty a jeho nesmierna múdrosť od Pána Boha. Viac jeho tém nájdete TU.

Photocredit: @michal_poncak

Zdieľať :
Hygge  – tajomstvo prežitia dlhej zimy
1. februára 2019
JEHO.SK oslavuje rok!
15. decembra 2018

Pridajte komentár