Blog

Novoročné predsavzatie: úcta k planéte 2

Vitajte späť. Ak ste po minulom článku ( ktorý nájdete TU) zaviedli nejaké zmeny, veľmi sa teším! Samozrejme že sa nestaneme zero waste zo dňa na deň, ale môžeme sa rozhodnúť k tomu neustále približovať. Okrem redukcie toho, čo nakupujeme, zbavenia sa nákupov s plastovými sáčkami, používania plátených tašek a recyklovania môžeme zájsť ešte ďalej, k samotnej filozofii nakupovania a stravy. Tieto nasledujúce tipy menia našu domácnosť k väčšej udržateľnosti namiesto produkovania odpadu:

 

 

1. Lokálne potraviny, to je láska

V minulom článku som písala aj o zelenine, na ktorú sáčok vôbec nepotrebujeme. Ďalší level tejto problematiky je zeleninka, ovocie a iné produkty, ktoré sú omnoho zdravšie a častokrát sa k nám dostávajú už bez obalu. My s M máme to šťastie, že máme rodičov – pestovateľov a tiež moju oduševnenú babku. Ak máte aj vy takéto babko-mamko zdroje, povzbudzujem vás k ich využívaniu naplno. Samozrejme v miere, do akej si to vaše rodiny želajú, nepropagujem žiadnu otročinu babiek. Ja sa snažím babke a mamke pomáhať na záhrade vždy keď mi to týždeň aspoň trochu dovolí a okrem čerstvého vzduchu a budovania v zťahov takto vyprodukujeme aj zeleninu pre celú rodinu. Ak toto šťastie nemáte, stále žijeme v krajine kde veľa ľudí okolo nás pestuje v malom čerstvú zeleninu, má vlastné vajíčka a slivky na strome. Poobzerajte sa navôkol a možno zistíte že teta vašej kamarátky ponúka čosi na predaj. Ak ani to nie, stále existujú ľudia ktorí sa lokálnymi čerstvými produktami serózne zaoberajú, aj ich predávajú. Ja poznám Debničku od babičky a keby som nemala vlastnú babku, úplne na ich potravinách fičím. (Linky nájdete pod článkom. Ak máte ďalšie typy, píšte do komentárov, rada sa o nich dozviem!) Alebo môžete začať s rodinou či susedmi vlastné pestovanie. Keď to vedia robiť popri práci severania, dokážeme to aj my. O tom, aké benefity pre človeka a krajinu majú komunálne záhrady, píše M. Wiking v krásnej knihe Likke.

 

 

2. Obchody bez obalu sú nová destinácia

Už sú aj na východe Slovenska, kde ináč vraj nič nie je! V Prešove zatiaľ viem o: Odvážene (potraviny), Alchemilka a Delizia (drogéria). Keď sa mi minul posledný šampón v plastovej fľaštičke alebo aviváž, vypláchla som obaly a šla to vyskúšať. Je to ľahšie ako sa zdá. ( Alebo si môžete kúpiť re-usable obaly priamo v obchode). V našom meste menia svoj prístup už aj benzínové pumpy, napríklad pri Mestskej hale si viete “natankovať” aj vodu do odstrekovačov.  Nemáte obchod bez obalu hneď pri ruke? Ale máte. Na internete ich existuje tiež dosť a nie sú tak cenovo náročné ako by si človek myslel. Vyskúšajte napríklad Príjemné veci alebo Naturvéda.

 

 

3. Mliekomat je potešenie dostupné nonstop

Naše gangsterské sídlisko má aj svoje výhody. Jednou z nich je, že máme priamo pod nosom automat na mlieko! A keby sme sa presťahovali inam, lokalizácia najbližšieho automatu na mlieko by bola jedna z prvých vecí, ktoré urobím. Kúpou tohto mlieka nielenže podporíš lokálnych farmárov, ale máš NONSTOP k dispozícii čerstvučké mliečko, ktoré je lacnejšie ako v obchode (65 centov za liter, ouje) a veľkým plusom je najmä to, že si ho naberieš do vlastnej sklenenej fľaše. My sme týmto spôsobom zregulovali 90% nášho tetrapakového a plastového odpadu, keďže mliečko u nás ide. Veľa ľudí o týchto automatoch ani nevie, alebo sa nevysvetliteľne bojí ich prvej návštevy. Preto vypátraj najbližší automat a poď do toho. (V lokalizácii môže pomôcť aj táto mapa)  Je to jedna z výhod života v tomto štáte, tak to využime.

 

 

 

4. Re-usable slamky do každej domácnosti

Ak patríš k ľuďom, ktorí si doma v lete robia šmačné limonádky, ľadové kávičky a v zime mu v čaji plávajú byliny, isto si nevieš predstaviť život bez slamky. Tie však predstavujú vysoké percento nerozložiteľného hnoja v našich oceánoch ktoré si potom nazad pekne spapkáme vo svojej rybičke. Že neješ ryby? Mikroplasty si k nám nájdu cestu vždy, aj kvôli ich redukcii píšem tento článok. Výbornou alternatívou sú rôzne nerezové/sklenené slamky ktoré sa dajú objednať všade na internete. My sme si objednali 4 aj s kefkou na čistenie z Naturvédy. A odteraz slamku nosím aj v kabelke, keby som mala chuť na limču v meste. Bez slamky poprosím!

 

 

5. Šírme osvetu

Každý z nás má svoje pole vplyvu. Možno sú to tvoje deti, možno tvoji rodičia. Možno tvoji sledovatelia na instagrame, spolužiaci alebo zahraniční kamoši, čo prišli na návštevu. Verím, že ak sa staneme zodpovednými voči nášmu životnému prostrediu, vieme ovplyvniť ľudí okolo seba. A takouto multiplikáciou sa dokáže meniť svet. To je princíp mnohých vecí, aj boja za záchranu tento planéty.

 

 

Užitočné linky:

National Geographic články ktoré vysvetľujú, prečo musíme zmeniť to, ako žijeme: Planet or plastic?

Viac o mikroplastoch ktoré sa už dostávajú do nášho tela: Microplastics found in humans.

Zdroje pre kúpu a distribúciu lokálnych potravín: Debnička od babičky (PO/KE), Svet bedničiek (BA a okolie)

Online obchody kde si môžeš kúpiť re-usable slamky a iné veci na zredukovanie odpadu:  Príjemné veci, Naturvéda a iné

Bezobalové obchody v Prešove: Odvážene, Alchemilka, Delizia

Mapa na mliekomaty a iné bezobalové vychytávky: Reduca.cz

Viac o tom, ako spoločné pestovanie a enviro-friendly aktivity menia krajinu: Kniha Likke

 

Photocredits: Michal Pončák a Odvážene (fotka č. 3)

Zdieľať :
Láska v čase “chudoby”
1. septembra 2018
5 cool vecí, ktoré sme s manželom robili (hosť)
1. mája 2019
3 komentáre
  • […] Ešte viac hygge vytvoríme vtedy, keď varíme a pečieme z domácich či lokálnych zdrojov (pozri TU). Aj keď som dušou totálny kaviarenský povaľač, pozvanie kamošov na domáci čokoládový […]

  • Ahoj. Super článok! Aj ten predchádzajúci…tiež sa snažím žiť udzatelnym spôsobom. V Košiciach, kde žijem sú už 3 bezobalove obchodíky a kopec ,,sekacov,,. Tak si viem vybrať. Nabudúce by si mohla napísať o tom 2. najviac znečistenom priemysle a ro textilnom… inak v Prešove je fajn dizajny second hand hneď na Slovenskej ulici s názvom Almara. Dnes som tam bola a krása! Dokonca Ti tam aj skrátia nohavice. Zadarmo:)

Pridajte komentár

Pingbacks

  1. […] Ešte viac hygge vytvoríme vtedy, keď varíme a pečieme z domácich či lokálnych zdrojov (pozri TU). Aj keď som dušou totálny kaviarenský povaľač, pozvanie kamošov na domáci čokoládový […]

Trackbacks