Blog

Novoročné predsavzatie: úcta k planéte?

Neštudujem environmentalistiku, nečítam tony článkov o životnom prostredí a žijem v krajine, kde voda nemá farbu oblečenia, ktoré sa v nej práve vyrába. Mnohí ako ja môžu mať pocit, že sa vlastne nič zlé nedeje a že môžeme žiť v ignorancii a sebeckosti ďalej. Ale ľudstvo už prichádza na to, ako sme to prepískli, a že na zmenu je už najvyšší čas. Vo vzduchu je cítiť trpké následky.

Na tejto planéte mi záleží. Najmä preto, lebo mám v úcte jej Stvoriteľa, jeho originalitu, genialitu, zmysel pre krásu. Chcem svet objavovať bez toho, aby som sa miestami musela predierať cez odpadky.

Všetky veci o ktorých ďalej píšem sme s M začali robiť akosi automaticky, bez zbytočného premýšľania koľkého komfortu sa budeme musieť zriecť. Lebo je to minimum, úplný základ. Lebo chceme aby sme v našom živote vyprodukovali veľa dobrého, zopár detí, možno aj vlastnú zeleninu. Nie odpad, ktorý nás prežije. Chceme žiť život, ktorý zveľaďuje a mení popol na krásu. Nie život, ktorý príde, využije, zdevastuje a nedbá.

Chceme byť tvorcami, nie ničiteľmi.

 

 

Tu je zoznam vecí, ktoré sú súčasťou našej každodennosti a ktoré dokáže robiť naozaj každý.

1. Redukuj – naozaj to potrebuješ?

Sú produkty, ktoré si pravidelne kupujeme a vieme určiť, že najviac nášho nerozložiteľného odpadu (aj keď ho recyklujeme) pochádza z nich. Sú to konkrétne tetrapaky od džúsov, plastové fľaše z minerálky a plechovky od Radlera. Keď sme začali recyklovať a M mesiac čo mesiac pučil aspoň tucet plastových fliaš a vyhodil ich do plastového koša nevediac čo s nimi naozaj bude, prišlo nám ľúto a minerálku sme zo života úplne vylúčili, čo šetrí nielen planétu ale aj peňaženku. Môjho milovaného pomarančového džúsu som sa vzdala tiež, dokiaľ nebudeme mať väčšiu kuchyňu a v nej odšťavovač. Plechovky sú už u nás tiež výnimočne. Pre teba sú to možno úplne iné veci. Čo je to, čo notoricky kupuješ a tým produkuješ veľa odpadu? To, či sa naše odpadky naozaj recyklujú tak ako by mali je otázne a preto obmedzenie tvorby odpadu je určite najistejšie riešenie.

 

 

2. Voľ kvalitu a nie kvantitu

V predošlom odseku som nehovorila len o potravinách ale vlastne o všetkom, čo prechádza našimi rukami. Pre niekoho kameňom úrazu môže byť oblečenie. Možno o tom raz napíšem viac, no o špinavom fashion priemysle je už všetko dôležité napísané, zmenu treba len začať žiť. Pretože keď si pravidelne kupujeme lacné oblečenie len preto, že “potrebujeme” niečo nové na seba, niekto za to platí veľmi draho. Dokument The True Cost je must-see pre všetkých! Existuje veľa etických značiek u ktorých si môžeme byť istí že naše oblečenie nie je vyrobené z materiálov toxických pre naše telo alebo že ich nevyrábali 7 ročné deti. Sú síce drahšie a preto výbornou alternatívou sú aj sekáče, kde dáme nositeľnému oblečeniu druhú šancu.

 

 

3. Daj zbohom sáčkom

Viete čo sa stane keď nedáme mrkvu, kaleráb, pomaranče, citróny, reďkovku, paradajky a mnoho iného pri nákupe do sáčkov? Nič. Vôbec nič. Vedia prežiť bez sáčku v košíku, aj na posuvnom pulte, aj v plátenej taške. My s M si stále dvakrát premyslíme čo dáme do sáčku a ukázalo sa, že sáčkopotrebných vecí je naozaj minimum. Áno, niektoré veci sú už zabalené vopred, ale my si môžeme vybrať či kúpime šalát v plastovej vaničke alebo celú hlávku, ktorá sáčok nepotrebuje. Alebo si použité sáčky odkladajme a použime ich znova a znova. Ešte nikdy nikoho z Lidla nevyhodili preto, že si priniesol vlastné sáčky. Pri mnohých veciach sa dá vybrať možnosť menšieho odpadu, tak premýšľajme dvakrát. Možno vás aj teta predavačka pochváli alebo inšpirujete osobu na opačnej strane uličky, ktorá bude dávať každý kus zeleniny do osobitného sáčku. Môžete sa na ňu aj uprene zadívať a pomaly položiť svoje avokáda do košika naprázdno a pri odchode sa obzrieť ešte raz. Niekedy to pomáha. 🙂 

Samozrejme, čo sa plastových sáčkov týka, niekedy ich použiť samozrejme dáva zmysel – napríklad sáčky na odpad. V tom prípade volíme tie, ktoré sú z prírodných materiálov a dajú sa neškodne v prírode premeniť na kompost.

 

 

4. Privítaj plátené tašky

Aj keď to nie je ešte pravidlom, v nosení vlastných tašiek do obchodu som na náš národ dosť hrdá. Asi pomohlo aj to, že vo väčšine obchodov už tašku nedostaneme zadarmo, čo na nás, Slovákov, celkom platí. My doma máme aspoň 10 plátených tote bags ktoré sa dajú kúpiť úplne všade za lacný peniaz.  Chodiť na nákup s plátenou taškou je úplný základ a preto máme pár z nich v kufri auta, jednu v kabelke a M v batohu a keď si náhodou tašku zabudneme, kúpime si papierovú ktorú potom ešte využívame kým sa neroztrhá.

 

 

5. Maj párty na úrovni.

Toto platí hlavne pre našich priateľov za veľkou mlákou, ale ani my nie sme úplne bez viny. Keď vidím oslavy na ktorých sú viac ako traja ľudia a rozhodnú sa použiť plastové poháre, taniere, slamky, nádoby, obrusy (!) a potom len všetko zhrnú do veľkého plastového vreca a vyhodia do komunálneho odpadu, moje srdce sa na pol sekundy zastaví a jednoducho nedokážem pochopiť, prečo si niekto môže myslieť, že tony ich plastových odpadkov kolujúce po tejto zemi až do konca vekov sú dobrý nápad. Hlavne, keď v dnešnej dobe je také ľahké zohnať biologicky kompostovateľný riad. Ak je naozaj nemožné hodiť všetko do umývačky riadu, aspoň voľme niečo, vedľa čoho sa o desať rokov na dovolenke pri mori nebudeme kúpať.

 

 

6. Šok na záver: recykluj.

Kiežby táto kategória bola pre nás všetkých samozrejmá, ale ešte stále nie je.  A to vôbec nežijeme na mieste, kde recyklačné koše neexistujú. My ich máme väčšinou priamo pod nosom, ak sme zo sídliska, ak nie, vezmú nám to smetiari v určitý deň alebo to vieme odviezť kam treba. No niektorí.ľudia.stále.nerecyklujú. A niektorí áno, ale myslia si že vyhodiť špinavý téglik od jogurtu je v pohode a určite sa zrecykluje. No nie. A k tomu zničí aj snahu nás všetkých ostatných, čo tieto tégliky poctivo oplachujeme (snažiac sa pri tom minúť minimum vody). Moje vedomosti o recyklačnom procese sú minimálne, ale snažím sa robiť moju zodpovednosť. A ak by tú svoju časť robil každý, veci by sa menili.

 

 

Tak čo, zmeníme v roku 2019 prístup k prostrediu okolo nás?

Možno veľa nových šancí už nedostaneme.

Ďalšie tipy na úctu k mátičke Zemi môžete očakávať 15. Januára!

 

Užitočné linky (klikni):

Viac o probléme, ktorý máme: Influencer Natália Pažická

Dokument Plastový oceán: A plastic ocean.

Dokument Naozajstná cena: The true cost.

Bio – rozložiteľné riady: Bionela.

Pomôcky pre enviro – friendly život: Príjemné veci. 

 

Photocredit: Katarína Pončáková a rawpixel on Unsplash(foto 4)

Zdieľať :
Hygge  – tajomstvo prežitia dlhej zimy
1. februára 2019
5 kníh ktoré ovplyvnili moje premýšľanie
15. októbra 2018
4 komentáre

Pridajte komentár

Pingbacks

  1. […] späť. Ak ste po minulom článku ( ktorý nájdete TU) zaviedli nejaké zmeny, veľmi sa teším! Samozrejme že sa nestaneme zero waste zo dňa na deň, […]

  2. […] pohodlné vlnené svetre). S tým je spojená aj jej ochrana, aby sme vôbec mali kam chodiť (viac TU). Sídliskovo – mestské bývanie je spolu s aktuálnym životným štýlom nepriateľ […]