Blog

Hygge  – tajomstvo prežitia dlhej zimy

Vianočný ošiaľ je za nami, stromček zmizol už takmer z každej domácnosti.

Všetky zapatrošené perníky v dózach boli objavené a dojedáme už len zvyšky. Sme späť v koľajách každodennosti, vo vzduchu cítiť pretrvávajúce nové začiatky, no vonku je stále tma, zima, čaptavica a bez vianočnej atmosféry to je málokomu príjemné.

Ako prežiť tieto temné, chladné dni, ktoré vedia prevládať až do polovice marca?

Možno túto dobu nevnímate nijako pesimisticky. V tom prípade gratulujem, šírte radosť ďalej. Pre ostatných melancholikov ako ja však platí: nedajme sa rozladiť! Toto ročné obdobie môže byť skutočne čarovné. Stačí zmeniť optiku.

 

 

Čo je vlastne to hygge a prečo je všade? 

Slovo “hygge” pochádza z dánčiny a je prakticky nepreložiteľné jediným výrazom. Znamená niečo ako “útulnosť duše”, “absencia nepríjemného”, “pôžitok z upokojujúceho” alebo dokonca “kakao pri sviečkach”. Obyvatelia Dánska sa minimálne v poslednej dekáde umiestňujú na prvých priečkach vo výskumoch šťastia a spokojnosti v jednotlivých krajinách. Keď si však predstavíme pochmúrne severské počasie trvajúce väčšinu roka, toto vrcholové umiestnenie veľmi nedáva zmysel. No okrem zdravotníctva a školstva na vysokej úrovni dostupných pre každého, vyšších príjmov, dôvery vláde, spokojnosti s platením daní a cyklistiky ako najbežnejšej formy dopravy, majú Dáni dokonca aj schopnosť vysporiadať sa s nepriazňou počasia a vytvárať hygge, ktoré je akoby mystickou prísadou ich životnej spokojnosti.

Fenomén zvaný Hygge ma fascinuje, keďže pozostáva z jednoduchosti, ktorú môžeme do našich životov ľahko implementovať aj my. Nech sa páči, toť základné ingrediencie k pravému hygge pre každého!

 

 

Svetlo

Nieto receptu na hygge bez sviečok. Hygge je najmä o prirodzenosti, takže “živé”, teplé svetlo sviečok je základ. Nejde len o sviečky, ale celkovo o osvetlenie našich izieb. Bez toho aby sme vedeli čokoľvek o škandinávskom designe, s M v našom byte od počiatku preferujeme niekoľko rôznych zdrojov namiesto jediného centrálneho v jednotlivých izbách. Vďaka Bohu sme v byte pred nasťahovaním sa prerábali aj elektrinu a tak povestné komunistické neónky dostali košom a v kuchyni ich napríklad vystriedalo jedno svetlo nad kuchynskou doskou, druhé nad stolom a niekoľko ozdobných žiaroviek uprostred miestnosti. V ostatných izbách sa nachádzajú rôzne svetielka a lampy, ktoré používame prioritne namiesto centrálneho osvetlenia. Okná, stoly či tmavšie kúty dopĺňajú spomínané sviečky. Rozdelené osvetlenie do niekoľkých menších zdrojov je instatné hygge, no dajte si pozor a po zhasnutí sviečok nezabudnite vyvetrať!

 

 

Jedlo a nápoje

Domáce škoricovníky a kakao, káva či varené víno sú omnoho viac hyggelig ako drahé reštaurácie alebo sladkosti kúpené v potravinách. Nemusíte byť rodení kuchári, no domáci koláčik s kávičkou, práve upečený bochník chleba alebo dlho varený guľáš dodá každému večeru pocit útulnosti. (A to hovorí človek, ktorý varenie vlastne vôbec nemá rád.) Ešte viac hygge vytvoríme vtedy, keď varíme a pečieme z domácich či lokálnych zdrojov (pozri TU). Aj keď som dušou totálny kaviarenský povaľač, pozvanie kamošov na domáci čokoládový likér a perníky má oveľa viac benefitov, ako len ušetrené peniaze.

 

 

Hyggekrog*

*kútik, kde sa dá pohodlne užívať hygge

Hygge je často spojené s našim domácim prostredím, ktoré však nie vždy pôsobí, alebo má potenciál pôsobiť útulne. Darmo čítať o horúcom kúpeli s vínom, sviečkami a časopisom v ruke, keď niekto býva na intráku kde sú iba sprchy, o ktoré sa delí s ďalšími 50 ľuďmi a raz do týždňa v nich nájde zvratky. Alebo sa snažiť o čistotu, jednoduchosť a pohodlie v priestore rodičovského domova, ktorý vyzerá ako z rodiny Adamsovcov. Je však dôležité aby každý z nás mal aspoň svoj útulný hyggekrog, miesto kde sa cíti bezpečne, pohodlne, čisto. Či už je to multifunkčná posteľ na intráku ktorá sa dá premeniť na bunker, pokojné miesto v dome, kde sa dá schúliť a čítať alebo stolička s vankúšom pri okne s pekným výhľadom. Na moju starú izbu v babkinom dome s nostalgiou spomínam ako na nefalšovaný hyggekrog, no aktuálne náš balkón či kreslo v obývačke pri knižnici má rovnako hrejivý efekt na moju dušu. 

 

 

Život pred hygge

Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie, vravia chudáci Severania. Veď ak by neustále očakávali teplé slnečné lúče, do prírody by sa veru často nedostali. Pravé hygge však vzniká z nepohodlia. Práve vtedy, keď sa po niekoľkých hodinách bežkovania vrátime domov unavení s ubolenými nohami, alebo keď prídeme z práce ošľahaní dažďom, lebo sme sa rozhodli pre bicykel, keď beháme po obchodoch a všade zháňame kardamom a mascarpone alebo len máme za sebou nechutne dlhý a náročný deň. No najmä príroda je základnou pre-rekvizitou hygge momentov a preto si treba zabezpečiť nepremokavú bundu, pevné topánky a vybehnúť na lúky a lesy za každého počasia, vždy, keď to je možné. (Čo nám dáva aj zámienku vlastniť nadrozmerné, pomerne ohavné, no extrémne pohodlné vlnené svetre). S tým je spojená aj jej ochrana, aby sme vôbec mali kam chodiť (viac TU). Sídliskovo – mestské bývanie je spolu s aktuálnym životným štýlom nepriateľ pohybu a do prírody sa nedá dostať vždy, no skúsme aspoň vytiahnuť bicykle v snahe dostať sa nimi do práce alebo na nákup, možno nám konečne spravia cyklistické trasy na ktorých nestratíme úctu sami k sebe. Alebo si vypestujme vlastné paradajky na balkóne. Každý viac či menej príjemný pobyt vonku, nepriazeň počasia alebo kolegov je len kontrastom pre kvalitnú útulnosť duše, ktorú si vďaka týmto momentom môžeme uvedomiť, vychutnať a byť vďační.

 

 

Najlepšie hygge veci sú (takmer) zadarmo

Hygge je naozaj príťažlivé tým, že to nie je radosť  a luxus vyhradený len pre ľudí s nadštandardnou výškou príjmu. Nad okatým poukazovaním na bohatstvo hygge dokonca ohŕňa nosom. Nie každý si môže dovoliť lyžovačku v Alpách, ale takmer každý si môže dovoliť sánkovačku na najbližšom kopci a následné schúlenie sa pod dekou s popcornom a Forrestom Gumpom v telke. Hygge namiesto prepychovej večere oslavuje čas s priateľmi, vínom a pomalým varením hovädzieho ragú u niekoho doma. Stále iný okúzľujúci outfit na každý deň je už nepopulárnym prežitkom, hygge hlása udržateľnosť, prírodné materiály, funkčnosť a pohodlnosť. Sekáče sú lepšie ako butiky, nová kniha urobí väčšiu radosť ako najnovší iPad a doma vypestované jedlo chutí ozaj lepšie ako fastfoody. Hygge je o špeciálnej obyčajnosti, o spokojnosti a vďačnosti za to, čo máme. A to je dosť cool, povedala by som.

 

 

Spoločnosť

Hygge môže znieť ako raj pre introvertov, osamelosť však nie je vôbec hyggelig. Aj keď cieľavedomosť, to-do listy a pracovitosť sú dobrá vec, treba si dávať pozor na prehnaný workoholizmus, lebo z nahromadených peňazí, nového auta a veľkého domu bez funkčnej rodiny sa ešte nikto v pokročilej starobe naozaj netešil. (Teda aspoň myslím.) Hygge je najčastejšie prežívané práve vtedy, ak sa s niekým podelíme. Aj ten koláč chutí akosi lepšie, ak si na ňom pochutnáva aj niekto vedľa nás. Nezabúdajme do svojho života pozývať ľudí už teraz, nie až vtedy, keď budeme mať dostatok toho a tamtoho, pekné toto a tamto. Hygge sa dá vytvoriť naozaj z minima. Namiesto stresu z večere, ktorú by ste sa inak snažili pre priateľov navariť úplne sami sa dohodnite, že každý prinesie nejakú časť menu, alebo navaríte spolu. Následné spoločné upratovanie tiež nie je zlý nápad. Do hygge nepatrí chvastanie o tom, kto čo dosiahol, alebo iné zbytočne nepohodlné situácie. Netvorme uvoľnenosť iba navonok, ale skutočne. 

 

 

Tento článok o hygge vlastne až tak úplne o hygge nie je. Ani o tom, že každý by mal započať honbu za týmto coolovým severským trendom, čokoľvek to sakra znamená. Hygge je len prostriedok na krajšie prežitie sychravých mesiacov, na zastavenie sa, vychutnanie si každodennosti, obzvláštnenie obyčajnosti, vďačnosti za to, čo máme a uvedomenie si, že najlepšie veci sú zadarmo a vlastne to ani nie sú veci.

A to je príjemný životný postoj. Nech ho nazývame akokoľvek.

 

 

Photocredit: Michal Pončák

 

Zdroje a inšpirácie na čítanie:

Zdieľať :
Nechajme mužov byť mužmi
1. októbra 2018
5 najlepších vecí roku 2017, ktoré som nechcela urobiť.
15. januára 2018
2 komentáre
  • Opäť výborný článok ! A presne padol vhod to tohto počasia a obdobia.
    Presne sa teraz zamýšľam, že keď si ideme so snúbencom zariadovat náš budúci byt ako sa to dá z malého rozpočtu. A dá sa to. Krásne a útulné veci sú častokrát ukryté na miestach kde by sme to nečakali 🙂
    Ďakujem za ďalšie príjemné čítanie 🙂

    • Presne tak Danka! Náš byt sa teda určite nenachádza v útulnom prostredí a veci v ňom sú poväčšine fakt lacné. A predsa si myslím, že je veľmi príjemný.
      Len treba kus vynaliezavosti a hlavne vaše pokojné a láskavé spolužitie. A bude to isto krásny príbytok, kde sa budú všetci cítiť hyggelig 😉

Pridajte komentár